Lietuvos ekonomiką

Septyni dalykai, kuriuos reikia žinoti apie Lietuvos ekonomiką

1) Mažas, bet sparčiai augantis: Lietuvos bendrojo vidaus produkto €34.95 mlrd. eurų per metus. Kad daro didžiausią ekonomiką iš trijų Baltijos valstybių, tačiau tik viena dešimtoji dydį Lenkijos ekonomika. Maža, ji gali būti, bet jis buvo sparčiai auga: Lietuvos ekonomika išaugo beveik dvigubai nuo 2000 metų. Palyginimui, Belgija ekonomika išaugo 32% ir Italijos 12%. Lietuvos 3,4 mln. gyventojų yra vidutinės pajamos vienam gyventojui eurų 11,800, todėl juos du kartus, kaip turtingi vidutiniškai, kaip ir Bulgarų, šiek tiek turtingesni nei Lenkai ar Latviai, bet ne taip gerai-off, nei Estai, kurie vidutiniškai vienam gyventojui eurų metinių pajamų, 14,200.

2) pagrindinė Rusijos prekybos partnerė, bet ir įvairinant: Lietuvos eksportas prekių ir paslaugų vertė yra maždaug 20 mlrd. eurų. Pagal Observatorija Ekonomikos Sudėtingumą, rafinuoti naftos yra Lietuva pirmaujančių eksporto. 2012 m. ji sudarė 22.93% eksporto, po trąšų, tai sudarė 3%. Kviečių, poliacetalis ir chemikalai kitos pagrindinės eksporto. Rusija yra pagrindinė paskirties vieta. lietuvos eksportas, apskaitos, 16% – daugiausia mašinos, automobiliai, sūrį ir net kai kurie lietuvos vyno. Latvija yra antra labiausiai populiarus paskirties lietuviškų prekių, po to Estija, Vokietija ir Jungtinės Karalystės.

ekonomika

3) Kai kurios įmonės yra svarbūs regioniniai veikėjai: Lietuva, didžiausia bendrovės pajamų yra „Orlen Lietuva“, naftos perdirbimo įmonės, kurių metinė apyvarta apie 6 mlrd. eurų. Bendrovės, kuri valdo tai, kas buvo pažangiausias perdirbimo, pastatytame Sovietų Sąjungos, yra dukterinė įmonė „PKN Orlen“, lenkijos refiner, kad yra didžiausia bendrovė vidurio ir rytų Europoje, pagal 2014 m. reitingą konsultacinė bendrovė „Deloitte“. Vilniaus Prekyba, holdingo bendrovė, kuriai priklauso „Maxima“ prekybos centrų grandinė ir styginių vaistinėse, be kito turto, yra Lietuvos antroji didžiausia kompanija. Jos metinė apyvarta siekia 2.9 bn, vėl pasak „Deloitte“. Tai buvo „Maxima“ prekybos centrų, kurių stogo žlugo Rygoje, Latvijos sostinėje, 2013 m. lapkričio mėn., žuvo 54 žmonės, ir sukelti atsistatydinimą iš latvijos vyriausybė, vadovaujama Valdis Dombrovskis, tada ministras pirmininkas, ir dabar Latvijos atsakingas Europos komisijos narys. Trečia pagal dydį šalies bendrovė, yra Koncernas “ Achemos, kitą kontroliuojančioji bendrovė, turinti trąša, logistikos ir finansų įmonių, kuriančių metinė apyvarta siekė 1bn.

4) Lietuvos darbo užmokestis yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje: vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje yra 696 eur per mėnesį, pagal lietuvos statistikos biuras. Eurostato duomenimis, lietuvos vidutinis valandinis darbo užmokestis, išlaidos yra trečias mažiausias ES po Bulgarijos ir Rumunijos, ir apie penktadalis tų, Belgijoje, kuris yra vienas didžiausių. Europos Komisijos duomenimis, darbuotojai ir Lietuvos žemės ūkio sektoriuje uždirbo €4 valandą 2012. Lietuvos vidurinių schoool mokytojai uždirba daugiausiai €7,000 metų, Eurydice Tinklo. Tai galima palyginti su 12 000 eurų Lenkijoje €41,000 Portugalijoje ir €138,000 Liuksemburge.

5) Remia euro yra drungnas: Daugiau Lietuviai prieštarauti, jungiančios euro, nei paramos, išvada – „Eurobarometro“ apklausa, rugsėjo mėn. Kai kurios 49 proc. apklaustųjų buvo prieš prisijungimą prie euro zonos, palyginti su 47 proc. – už. Vyriausybė nuolaidos problemas, sakydamas, kad jie atspindi Lietuvių prisirišimą prie nacionalinės valiutos ir nežinios baimę. Matyt, yra mažai susirūpinimą, kad Lietuva gali patirti tokį pat likimą kaip ir Graikija. Apskritai, lietuvos respublikos vyriausybė visada pasisakė už prisijungimą prie euro zonos, nes taip galima užtikrinti didesnį stabilumą ir saugumą. Tai yra dar vienas žingsnis į Europos projektas, ir nuo Rusijos įtakos sferą.

6) Pigūs kotletai: „Big Mac“ Lietuvoje išlaidos prilygsta 8.95 litų, ar eurų, 2.59, pagal „Big Mac“ Indeksas, sukurtas Ekonomistas. Tai reiškia, kad ji kainuoja apie tą patį nusipirkti „Big Mac“ Lietuvoje, kaip ir čekijoje arba Jungtiniai Arabų Emyratai, ir šiek tiek mažiau, nei Čilė, ar Filipinai. Lietuvoje, McDonalds parašas mėsainiai kainuoja maždaug 30% mažiau nei euro zonos vidurkis, kuris tikriausiai yra iš esmės paaiškinama tuo mažesnis darbo užmokestis, išlaidos už „McDonalds“. 2008 m., mėsainiai kaina 40 proc. mažiau nei euro zonos vidurkis. Svarbus klausimas yra: ar prisijungti prie euro išpūsti kainą „Big Mac“ Lietuvoje, kaip tai padarė už įvairiausias prekes iš kitų euro zonos šalių? Vyriausybė sako, kad jis yra išgaunamas pažadėjo iš verslo ne, suapvalinti kainas konvertavus į eurus.

7) Dinastijos turtas: Nerijus Numavicius yra Lietuvos turtingiausias žmogus su apskaičiuota, asmeninių likimo €1.23 mlrd, pagal IQ Žurnalo. Jis yra pagrindinis akcininkas Vilniaus Vp (žr. aukščiau), kurį jis įkūrė su savo broliais ir universiteto pals (ir savo brolius) po Sovietų Sąjunga žlugo, pagal „Forbes“, kuris yra jam kaip 1,565 th turtingiausias žmogus pasaulyje. Jis yra bent du kartus, kaip turtingas, kaip ir Lietuva, antras turtingiausias žmogus, Žilvinas Marcinkevičius, taip pat bendrovės akcininkė “ Vilniaus Prekyba. Vladas Numavicius (Nerijus brolis) yra ketvirtas turtingiausias žmogus su turto per Baltijos ir Lenkijos, o trečiasis brolis turi nuosavą jūros gėrybių bendrovės ir restoranų JAV.